Administrator

Administracja i design
Zbigniew Drozd
tel. 699 957 761
zbyszekdrozd
Wszystkie zdjęcia wykonane w miejscach poblicznych. Osoby które chcą usunąć swój wizerunek z tej witryny proszone są o kontakt z administratorem. 
   

tdw logo napisy 100

   
   

Kalendarz imprez turystycznych 2023

   

Korona Sudetów – Jested 21.04.2018 Na pierwszą w tym roku wyprawę z cyklu „Korona Sudetów”, wybieramy się w okolice Liberca na górę Jested. Jest to najwyższy szczyt Grzbietu Jesztedzkiego i zarazem Grzbietu Jesztedzko-Kozakowskiego. Na szczycie znajduje się trzygwiazdkowy hotel. Nowoczesna dominanta Jestedu została uroczyście otwarta 21.09.1973 roku. Od podnóża aż po czubki anten mierzy 94 metry. Jej nietypowy kształt fachowo nazywany jest „obrotowym hiperbolidem”, a został wybrany z uwagi na wyjątkowo ekstremalne pogodowe warunki. W dwóch najniższych piętrach jest maszynownia, wyposażenie techniczne i sterownia. Nad nimi znajduje się taras widokowy, bufet, restauracja z kawiarnią i hotel. Górna część to głównie urządzania technologii łączności a sam czubek tworzy tuba, na której jest umieszczona siedemnastometrowa antena. Dramatyczne chwile miały miejsce tuż po zakończeniu budowy, kiedy to pod wpływem silnego wiatru budowla zaczęła wibrować i groziła jej dekonstrukcja. Sytuację uratowali konstruktorzy poprzez umieszczenie dodatkowego 600 kg odważnika, który tłumił wibracje. Z tym dodatkowym ciężarem wieża już nie podskakuje tak łatwo i dzięki temu Jested bez uszczerbku doczekał się dnia dzisiejszego. Budowla hotelu Jested jest unikatowym symbolem nie tylko Liberca, ale i całego Libereckiego Województwa. Gdziekolwiek w mieście jesteście, będzie Was dosłownie śledzić, a jej charakterystyczny kształt można bardzo łatwo wypatrzyć nawet z dużej odległości. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele firm w Libercu ma logo, którego częścią jest kształt Jestedu.

My swój marsz rozpoczynamy na TetreviSedlo by po niepełnej godzinie stawić się na szczycie Jestedu. Po krótkim odpoczynku, ostemplowaniu książeczek i pamiątkowej fotografii ruszamy czerwonym szlakiem tzw. „hrebenovką” do schroniska „Plane pod Jestedem”. Tam nieco dłuższy odpoczynek, gdzie spożywamy dania kuchni czeskiej, popijając je dobrym czeskim piwem. Najedzeni ruszamy żółtym szlakiem, początkowo delikatnie ale z czasem ostro pod górę dochodzimy do wybitnego punktu widokowego jakim jest Czerwony Kamień. Z góry fantastyczne widoki na Jested oraz południowo zachodnie Czechy. Ostatnim miejscem gdzie się zatrzymujemy jest skała o nazwie Kamienne Wrota, skąd piękne widoki na rozległe miasto Liberec. Z Kamienny Wrót schodzimy do punktu wyjściowego czyli na TetreviSedlo, Pakujemy się do autokaru i wracamy do Legnicy. Trasa, choć nie długa bo raptem 10 km, warta jest zobaczenia. W imprezie udział wzięło 29 osób w tym 3 dzieci.

Z turystycznym pozdrowieniem!

Piotr Matczuk

   
© Copyright 2020 - Klub Turystyki Pieszej - SZNURÓWA - w Legnicy, ogłoszenia