Administrator

Administracja i design
Zbigniew Drozd
tel. 699 957 761
zbyszekdrozd
Wszystkie zdjęcia wykonane w miejscach poblicznych. Osoby które chcą usunąć swój wizerunek z tej witryny proszone są o kontakt z administratorem. 
   

tdw logo napisy 100

   
   

Kalendarz imprez turystycznych 2023

   

brzeg201866W związku z tym, że zima nie jest najlepszym okresem do górskich wędrówek to wykorzystujemy ją na „zaliczanie” innych ciekawych miejsc  nie wymagających większej kondycji fizycznej.

Wyruszyliśmy więc 14-to osobową grupą (w tym 2 dzieci) pociągiem z krótką przerwą na przesiadkę we Wrocławiu - do Brzegu. Z architektonicznie ciekawego dworca kolejowego przeszliśmy przez Park Centralny powstały na terenie dawnych fortyfikacji miejskich na Plac Polonii Amerykańskiej na którym stoi monumentalny gotycki Kościół św. Mikołaja.

Jest to jedna z największych w Polsce budowli gotyckich. Po zwiedzeniu świątyni przeszliśmy na brzeski rynek otoczony renesansowymi, barokowymi oraz klasycystycznymi kamienicami. Centralne miejsce zajmuje przepiękny renesansowy ratusz z sukiennicami. Niestety w związku z remontem  budynek ratusza został otoczony rusztowaniami i siatkami co nie pozwoliło podziwiać jego urodziwej bryły. Z rynku udaliśmy się nad brzeg Odry gdzie mogliśmy podziwiać Most Piastowski. Jest to ciekawy zabytek techniki. Pierwotnie aż do czasu wysadzenia most łączył brzegi Wisły w podbydgoskim Fordonie. W 1954 r. dwa przęsła fordońskiego mostu zostały zamontowane na przyczółkach wysadzonego w 1945 r. Mostu Odrzańskiego w Brzegu. Z nad Odry udaliśmy się do przyzamkowego parku gdzie znajduje się przeniesiona z linii fortyfikacji miejskich renesansowa Brama Odrzańska. Kolejnym punktem na trasie wycieczki był Kościół Rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to niezwykła barokowa budowla bogata we freski sklepienne przedstawiające m.in. misje Zakonu Jezuitów oraz postacie świętych. Interesującym elementem wnętrza kościoła jest pieta (figurka Maryi trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa)), która jest marionetką o poruszającej się głowie i rękach. Ostatnim punktem ale i najważniejszym na trasie wycieczki jest Zamek Piastów Śląskich w którym znajduje się Muzeum Piastów Śląskich. Wszyscy, którzy byli tu po raz pierwszy zamek wywołał duże zaskoczenie swoim wyglądem, przepięknymi krużgankami no i oczywiście bogatymi zbiorami.  Po zwiedzeniu zamku udajemy się do restauracji na obiad po czym kierujemy się na stację i wracamy do Legnicy.

Serdeczne podziękowania dla Ani, Lecha i Janusza za przekazanie ciekawych informacji o historii i zabytkach Brzegu oraz przybliżenie jego związków z Legnicą.  W końcu to Księstwo Legnicko-Brzeskie było ostoją Piastów aż do 1675 r., kiedy to zmarł Jerzy Wilhelm.

Z turystycznym pozdrowieniem!

Piotr Matczuk

   
© Copyright 2020 - Klub Turystyki Pieszej - SZNURÓWA - w Legnicy, ogłoszenia