Administrator

Administracja i design
Zbigniew Drozd
tel. 699 957 761
zbyszekdrozd
Wszystkie zdjęcia wykonane w miejscach poblicznych. Osoby które chcą usunąć swój wizerunek z tej witryny proszone są o kontakt z administratorem. 
   

tdw logo napisy 100

   
   

Kalendarz imprez turystycznych 2023

   

Niwnice - Lwówek Śląski 17.01.2015r. Tym razem na cel „zimowej” wędrówki, został obrany mało znany wśród turystów obszar Pogórza Izerskiego zwany Niecką Lwówecką. Dojazd do Niwnic ułatwił Nam pociąg uruchamiany w weekendy pod kątem ruchu turystycznego o nazwie „Dolina Bobru”.

Ze stacji w Niwnicach ruszyliśmy na wzgórza zwane Twardzielami na terenie których położona była osada Szymonki. Była to kolonia Niwnic, która powstała na początku XVIII w. a zanikła po II Wojnie Światowej. Około roku 1600 przodek właściciela Niwnic hrabiego Christiana Wenzela von Nostitz odbył pieszą pielgrzymkę do Jerozolimy. Sto lat później jego potomek dla uczczenia tego wydarzenia ufundował na wzgórzu Twardziel kościół. Barokowa, jednonawowa budowla została ukończona w roku 1703. Odpusty, które odbywały się tu na dwa tygodnie przed i po Wielkanocy cieszyły się wielką popularnością. Przy kościele stanął tzw. Dom Szymona, od którego nazwano kolonię, oraz kilka innych domów. Kolejna właścicielka Niwnic hrabina Nassau założyła nieopodal w I połowie XIX wieku żeński klasztor i dom opieki. Przy dwurzędowej alei lipowej łączącej kościół z klasztorem powstały cztery kaplice kalwaryjne. W XIX wieku w liczącej pięć domów osadzie mieszkało do 33 osób. Po 1945 r. osada została opuszczona i popadła w ruinę. Do początku XXI wieku z kościoła i klasztoru dotrwały jedynie fragmenty murów zewnętrznych. W najlepszym stanie zachowała się aleja lipowa.

Po oględzinach tego ciekawego lecz zapomnianego miejsca ruszamy w dalszą drogę. Mijamy starą, ładnie utrzymaną wieś Radłówka z ruinami zameczku pochodzącego z XVI w.

Po ok 10 km marszu w niezbyt sprzyjającej aurze (mżawka) docieramy do Lwówka Śląskiego – najstarszego polskiego miasta. Już w roku 1209 książę Henryk l Brodaty nadał Lwówkowi prawo warzenia piwa i prawo mili. Jest to stosowany w średniowieczuprzywilej handlowy, zgodnie z którym na terenie o szerokości jednej mili wokół miasta wszystkie znajdujące się tam targi, kramy, składy, jatki, piekarnie i karczmy musiały być własnością miasta. Docieramy do centrum miasta, gdzie oglądamy bardzo dobrze zachowane do naszych czasów zespoły fortyfikacji miejskich a więc mury obronne, bramy miejskie, baszty. Następnie kierujemy się do rynku pośrodku którego stoi Ratusz miejski jeden z najstarszych i najokazalszych na Śląsku. Udajemy się do środka. W ratuszu funkcjonuje niewielkie ale ciekawe muzeum z ekspozycjami minerałów, głównie agatów, jest ekspozycja historyczna oraz ciekawa izba tortur z lochem głodowym.

Po zwiedzaniu tego ciekawego i historycznego miejsca udajemy się do restauracji „Czarny Kruk”, gdzie oprócz dobrego jedzenia można skosztować piwa z najstarszego browaru w Polsce czyli z Browaru Lwóweckiego. Polecam!!! Pyszne!!!. Po mile spędzonym dniu wsiadamy w „Dolinę Bobru” i wracamy do Legnicy. W imprezie udział wzięło 20 osób w tym 2 dzieci.

Z turystycznym pozdrowieniem!!!

Piotr Matczuk

   
© Copyright 2020 - Klub Turystyki Pieszej - SZNURÓWA - w Legnicy, ogłoszenia